Zabawy fundamentalne – gry i zabawy słowne

Przedstawiamy kilka propozycj, jak bawić się z dzieckiem, by efektywnie i szybko uczyło się wielu nowych umiejętności. Poprzez wspólną zabawę z dzieckiem będziecie Państwo mogli budować stabilne, bogate fundamenty rozwoju malca!

GRY I ZABAWY SŁOWNE

Mów! Moów! Mów!

Opowiadaj przez cały czas o tym, co robisz – ze szczegółami, np. „Teraz ugotuję obiad. Chcesz mi pomóc? Obierzemy marchewki. Marchewki są pomarańczowe. Popatrz, jaką mają skórkę. A na górze mają zieloną nać. Marchewki są bardzo zdrowe. Włóżmy je do garnka”. Itd.

Jak to pomaga dziecku w uczeniu się

Dzieci tworzą i wzbogacają swój zasób słownictwa, gdy łączą słowa z konkretnymi przedmiotami. Nie wystarczy po prostu powiedzieć: „Samochód się zatrzymał”. Lepiej mówić: „Samochód zatrzymał się z głośnym piskiem. Spod kół wydobywał się dym, a kierowca wyskoczył na zewnątrz…”.


Wędrowniczek

Poproś, aby dziecko wybrało ulubioną maskotkę – będzie ona Wędrowniczkiem. Podawaj Wędrowniczkowi polecenia dotyczące tego, w jakim miejscu w pokoju ma się znaleźć i co zrobić, a następnie wspólnie prowadźcie maskotkę we wskazane miejsca, np. „Wędrowniczku usiądź na stoliczku!” – posadźcie maskotkę na stole; ‘Wędrowniczku, zajrzyj do szafy!” – otwórzcie szafę i zajrzyjcie do środka.

Jak to pomaga dziecku w uczeniu się

Uczy określania miejsca i położenia w przestrzeni różnych przedmiotów.


Czekoladowa buzia

Posmaruj kremem czekoladowym (miodem, kisielem) miejsce wokół ust dziecka i poproś, by dokładnie się oblizało. Bawiąc się, patrzcie w lustro i obserwujcie, jak język wędruje wokół ust. Poproś, by dziecko wyobraziło sobie, że ma dotknąć czubkiem języka swojego nosa albo brody, skierowało język w prawo lub w lewo. Przy okazji róbcie różne śmieszne miny (wydymanie warg, ziewanie itp.) i wydawajcie odgłosy (parskanie, prychanie, cmokanie itp.).

Jak to pomaga dziecku w uczeniu się

Jest to doskonała gimnastyka dla języka., warg i policzków – usprawnianie narządów mowy sprzyja rozwijaniu prawidłowej wymowy.


„Dmuchanki”

Staraj się codziennie wykonywać różne ćwiczenia oddechowe, zaczynając od zwykłego dmuchania na gorącą zupę lub dmuchania przez słomkę do kubka z wodą. Przygotuj różne lekkie przedmioty (piłeczki styropianowe lub piankowe, piórka, konfetti itp.) oraz słomki. Zróbcie wyścigi: kto dmuchając przez słomkę pierwszy doprowadzi swoich „zawodników – piłeczki” do mety (np. końca stołu), ten wygrywa. Przy okazji rozmawiajcie o ty, w jaki sposób przedmiot się przemieszcza, dlaczego balon unosi się na wietrze itp.

Jak to pomaga w uczeniu się

Dziecko będzie mówiło płynnie dzięki sprawności ust i języka oraz regularnym ćwiczeniom oddechowym.


W kąpieli

Rozmawiajcie o pojęciach: mokry-suchy, gorący –ciepły-zimny, płytki-głęboki, unosić się na wodzie, pływać, tonąć, fale, wiry, jezioro, statek, morze itp. Kuchenne miarki świetnie nadają się do zabawy w czasie kąpieli. Ile kubeczków wody można wlać do słoika? Ile kubeczków trzeba wlać, by napełnić słoik do połowy? Dobrze jest używać słowa eksperyment.

Jak to pomaga dziecku w uczeniu się

Słowa, które dziecko potrafi powiązać z doświadczeniem, szybko staje się słowami używanymi na co dzień.


Układanka

Pokaż dziecku dowolną ilustrację i wspólnie opowiedzcie, co się na niej znajduje. Podpowiadaj mu, o czym ma mówić. Na początku nadajcie obrazkowi ogólną nazwę, np. „Zima”. Potem poszukajcie różnych szczegółów i opiszcie je słowami. „Na obrazku jest bałwan, pada śnieg. Bałwan ma czerwony kapelusz i biało – czerwony szalik. Świeci słońce”. Potnij obrazek na kilka części i poproś dziecko, by go ułożyło. Podczas układania przyglądajcie się poszczególnym częściom, a Ty przypominaj dziecku plan całego obrazka.

Jak to pomaga w uczeniu się

Rozwija mowę czynną, pamięć i kojarzenie, uczy koncentracji uwagi, a także rozwija koordynację wzrokowo – ruchową.


Moja pierwsza loteryjka

Poszukaj w reklamach czterech zdjęć różnych przedmiotów. Zgromadź po dwa identyczne obrazki. Jeden komplet przyklej na jednej dużej kartonowej planszy, drugi naklej na cztery oddzielne kartoniki. Daj dziecku do ręki obrazek i poproś, by odszukało na planszy taki sam. Kiedy to zrobi i poda jego nazwę – kładzie obrazek w odpowiednim miejscu na planszy. Rozmawiajcie o tym, co znajduje się na obrazkach. Jeżeli dziecko odwraca obrazki (układa bokiem, do góry nogami), zaznacz mu na kolorowo dół obrazka.

Jak to pomaga w uczeniu się

Ćwiczenie wzmacnia pamięć, koncentrację uwagi i koordynację wzrokowo – ruchową, uczy myślenia i kojarzenia.


Co zniknęło?

Poszukaj w czasopismach różnych zdjęć, na których przedstawiony jest jednocześnie tylko jeden przedmiot. Połóż na stole trzy obrazki obok siebie. Nazywając je, dotykaj ręką dziecka każdego z nich. „To jest krzesło, to – fotel, a to kanapa”. Zadaniem dziecka jest powtórzenie poszczególnych słów. Następnie poproś, by zamknęło oczy. Zabierz jeden obrazek i spytaj, który zniknął. Jeżeli dziecko zgadło, otrzymuje obrazek, którego zniknięcie zauważyło. Kontynuujcie zabawę, wprowadzając kolejne obrazki. Na końcu policzcie wspólnie, ile dziecko zgromadziło kart. Zapiszcie wyniki.

Jak to pomaga w uczeniu się

Uczy dziecko kojarzenia nazwy przedmiotu z jego ilustracją, ćwiczy pamięć i koncentrację uwagi.

Jak bawić się z dzieckiem

Podpowiadamy rodzicom jak spędzać czas z dzieckiem.

Zabawy z dzieckiem

Certyfikaty

Certyfikaty nie są naszym celem... Cenimy sobie drogę, która prowadzi do ich otrzymania.

Certyfikaty