W naszym ogrodzie pojawiły się PSZCZOŁY MURARKI

Spieszymy uspokoić wszystkich rodziców. Te pszczoły nie mają żądeł. To typowe zapylacze.

Murarka ogrodowa to jeden z gatunków pszczół samotnic występujących na terenie całej Polski. Nazwa „murarka” pochodzi od czynności związanych z zakładaniem gniazd, gdyż pszczoła ta do ich budowy używa gliny lub piasku zmieszanego ze śliną. Murarka jest owadem, którego osobniki różnią się od siebie wielkością – samice mają długość 10-12 mm i są większe od samców. Samiec ma długość 8-10 mm, brązowy odwłok, żółtawy lub rdzawy tułów i charakterystyczny pęczek białych włosków na głowie. Murarki to pszczoły pozbawione żądła i nie są agresywne, dlatego nie należy obawiać się ich gniazd w ogrodzie.

W dniach 12-13 kwietnia wszystkie dzieci uczestniczyły w warsztatach pszczelarskich z naszym absolwentem Kacprem Podjackim. Pan Kacper jest założycielem firmy „Przy naturze” https://przynaturze.pl/.

W czasie spotkania dzieci poznały pszczołę murarkę. Dzisiaj w ogrodzie stanął domek „ul” dla tych owadów. Każde dziecko umieściło w specjalnym pudełku kokon, z której „wygryzie” się mała pszczoła. Wkrótce po ustawieniu domku pojawiły się pierwsze pszczoły. Niektóre z nich mają nawet imiona nadane przez dzieci…
Zainteresowanych wiedzą na temat pszczół murarek odsyłamy do poniższej strony: https://modr.mazowsze.pl/doradztwo-pdr/ekologia-i-srodowisko/rolnictwo-ekologiczne/1250-murarka-ogrodowa-niezwykla-pszczola-samotnica.


Informacje bieżące

Tutaj przedstawiamy sprawy bieżące dotyczące aktualnej działalności.

Informacje bieżące

Ważne informacje

Tu staramy się przekazać naprawdę istotne informacje.

Ważne informacje